Lenovo 4Y51R29290 mouse Universal Ambidextrous Bluetooth + USB Type-C Optical 2400 DPI
SKU
4Y51R29290
In stock
Approx. 18 available.
Multi-Device Wireless Mouse (X9 Edition)
- Blue optical sensor, tracks on most surfaces
- Silent buttons with 2-way scroll wheel (up / down)
- Three level adjustable and configurable DPI, up to 2400 DPI
- Wireless and connects to up to 3 devices: 1 x USB-C dongle, 2 x Bluetooth 5.0
- Quick switch button to change between connected devices
- Supports Bluetooth Swift Pair
- Rechargeable, up to 3 months use, 1.5 hours to fully charge
- Charges wirelessly through Qi or by USB-C to USB-C (cable provided)
| Device interface | Bluetooth + USB Type-C |
|---|---|
| Buttons quantity | 5 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 4Y51R29290 |
| EAN | 0195892110958 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 5 |
| Multi-device support | Yes |
| Input device | |
| Purpose | Universal |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Technical details | |
| Service life of battery | 0.75 month(s) |
| Weight | 75 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Works on any surface | Yes |
| Retractable cable | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Works on any surface | Yes |
| Retractable cable | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery life (max) | 504 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Certificates | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 75 g |
| Width | 101 mm |
| Depth | 59 mm |
| Height | 34 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 135 g |
| AC adapter included | No |
| Package type | Box |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 51 mm |
| Package height | 109 mm |