40BC0135UK
In stock
Approx. 569 available.
ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 (with 135W Adapter)
  • The ThinkPad® USB4 Smart Dock 5500 With the latest USB4 technology, makes the connectivity performance quadrupled compare to USB-C 3.2 Gen 2, with up to 40 Gbps bandwidth, you can have up to either one Ultra-High Resolution 8K 60Hz Displays or two 4K 144Hz High Refresh Rate monitor setup to fully extend your Lenovo laptop to a compute platform with all different kinds of Peripheral Devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast charge to your laptop, you can expand the potential of your workspace with ease
  • Universal Dock Compatibility a cross different Operating System
More Information
SKU 40BC0135UK
EAN 0195892130536
Manufacturer Lenovo
Availability Y
PDF URLs View PDF
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB4
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery revision3.1
USB Power Delivery up to100 W
DisplayPort version1.4
USB4 ports quantity1
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported4
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
Cable lock slot typeKensington
Colour nameEclipse Black
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Product colourBlack
Cable lock slotYes
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeAC
Power supply135 W
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Weight472 g
Width218 mm
Depth80 mm
Height31.5 mm
Package weight1.09 kg
Package width240 mm
Package depth145 mm
Package height77 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Package weight1.09 kg
Package width240 mm
Package depth145 mm
Package height77 mm
Packaging content
AC adapter includedYes
Warranty cardYes
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Adapter Wired Black Lenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 w...