Mikrotik MTP250-26V94-OD power adapter/inverter Outdoor 250 W Zinc
SKU
MTP250-26V94-OD
In stock
Approx. 11 available.
IP67, -40°C to 70°C, 26V, 250W
More Information
Purpose Network switch
Power supply type Outdoor
SKU MTP250-26V94-OD
EAN 5704174871385
Manufacturer Mikrotik
Availability Y
While the MTP250-53V47-OD (see related products) can output 53V 250W, the MTP250-26V94-OD works with a 26V 250W output. Both power supplies come in a sturdy IP67 enclosure with extra protection from dust and moisture.
Features
Input current3.5 A
International Protection (IP) codeIP67
Input voltage100-240 V
Output power250 W
Output voltage26 V
Power supply typeOutdoor
PurposeNetwork switch
Power current typeAC-to-DC
Product colourZinc
CertificationCE, EAC, ROHS
WeatherproofYes
Maximum input voltage240 V
Power
Input current3.5 A
Input voltage100-240 V
Output power250 W
Output voltage26 V
Performance
Power current typeAC-to-DC
CertificationCE, EAC, ROHS
Design
Product colourZinc
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-40 - 70 °C
Certificates
Compliance certificatesCE, EAC, RoHS
Packaging data
Package width46.5 mm
Package depth240 mm
Package height69 mm
Package typeBox
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
You may also be interested in
Compare Products
Product Mikrotik MTP250-26V94-OD power adapter/inverter Outdoor 250 W Zinc Mikrotik MTP250-26V94-OD power adapter...
Zebra 105950-076 power adapter/inverter Indoor
New
Zebra 105950-076 power adapter/inverte...
Zebra 105934-053 power adapter/inverter
Hot Product
HP 65W GaN USB-C Laptop Charger
Bestseller