RZ01-03850100-R3M1
In stock
Approx. 100 available.
Optical, 6400 DPI, 220 IPS, 30 G, 61.7 x 127 x 42.7mm, Black
- Proven History of Performance
- Ergonomic Form
- Multi-Award Winning Tech
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 5 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | RZ01-03850100-R3M1 |
| EAN | 8886419333265 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
THE ESSENTIAL GAMING MOUSE
PROVEN HISTORY OF PERFORMANCE
ERGONOMIC FORM
5 Hyperesponse Buttons
Independently programmable Hyperesponse buttons give you advanced controls for a competitive edge.
Up to 10 Million Clicks
6,400 DPI Optical Sensor
Allows fast and precise mouse swipes that offer greater control for the most essential gaming needs.
5 Hyperesponse Buttons
Up to 10 Million Clicks
6,400 DPI Optical Sensor
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 5 |
| Acceleration (max) | 30 G |
| Buttons durability (million clicks) | 10 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 6400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 5 |
| Mouse tracking speed | 220 ips |
| Input device | |
| Acceleration (max) | 30 G |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 96 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Ergonomics | |
| Power | |
| Power source | Cable |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 96 g |
| Width | 62 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 197 g |
| Package type | Box |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 51 mm |
| Package height | 157 mm |