We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung PM9D3a 1.92 TB 2.5" PCI Express 5.0 NVMe
SKU
MZWL61T9HFLT-00AW7
£1,020.80
£850.67
In stock
Approx. 33 available.
1.92TB, 2.5", PCI Express 5.0, NVMe
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | Server |
| SKU | MZWL61T9HFLT-00AW7 |
| EAN | 5715328255579 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
60 Months Service (Bring-in)
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Data transmission | |
| Read speed | 12000 MB/s |
| Write speed | 3500 MB/s |
| Random write (4KB) | 150000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1700000 IOPS |
| Features | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | Server |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Read speed | 12000 MB/s |
| Write speed | 3500 MB/s |
| Random write (4KB) | 150000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1700000 IOPS |
| SSD form factor | 2.5" |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | Server |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Read speed | 12000 MB/s |
| Write speed | 3500 MB/s |
| Random write (4KB) | 150000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1700000 IOPS |
| Design | |
| Component for | Server |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
Samsung PM9D3a 1.92 TB 2.5" PCI E...
£1,020.80
£850.67
|
Hot Product
Synology SAT5221-960G internal solid s...
£981.16
£817.63
|
Bestseller
Kingston Technology 4T FURY RENEGADE G...
£1,006.24
£838.53
|
Popular
Kingston Technology 4096G KC3000 M.2 2...
£716.27
£596.89
|
HPE P40506-B21S internal solid state d...
£1,013.10
£844.25
|
Recommended
Western Digital WDS400T2X0E internal s...
£1,075.74
£896.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MZWL61T9HFLT-00AW7
|
SAT5221-960G
|
SFYR2S/4T0
|
SKC3000D/4096G
|
P40506-B21S
|
WDS400T2X0E
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Synology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
HPE
|
Western Digital
|
| Component for |
Server
|
NAS
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
N/A
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
N/A
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
| Interface |
PCI Express 5.0
|
Serial ATA III
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 4.0
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
3D TLC
|
3D TLC
|
N/A
|
3D TLC NAND
|





