We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s memory card CompactFlash
SKU
SDCFXPS032GX46
£76.66
£63.88
In stock
Low stock — limited availability.
32GB Extreme Pro CF 160MB/s media card
| Flash card type | CompactFlash |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| SKU | SDCFXPS032GX46 |
| EAN | 0619659102432 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
The SanDisk Extreme Pro CompactFlash Memory Card brings our fastest data speed and expansive capacities to your DSLR camera or HD camcorder. Equipped with SanDisk's latest memory technologies, this memory card is the professional's choice - Optimized for 4K Video Recording - Up to 160MB/s Read Speed - Up to 150MB/s Write Speed - Compatible with RAW & JPEG Formats
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 150 MB/s |
| Flash card type | CompactFlash |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Capacity | 32 GB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
SanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s me...
£76.66
£63.88
|
Bestseller
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£78.88
£65.73
|
New
HPE 32GB microSD Flash Memory Card
£109.45
£91.21
|
Popular
Team Group ELITE A1 512 GB MicroSDXC U...
£68.48
£57.07
|
OWC Atlas Ultra 64 GB SDXC UHS-II
£71.46
£59.55
|
Recommended
SanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
£65.95
£54.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCFXPS032GX46
|
SDCFXSB-064G-G46
|
700139-B21
|
TEAUSDX512GIV30A103
|
OWCSDV90U0064
|
SDSQXFN-128G-GN4NN
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Sandisk
|
HPE
|
Team Group
|
OWC
|
Sandisk
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
256GB and more
|
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
| Flash card type |
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MicroSD
|
MicroSDXC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|





