We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Card
SKU
SDSDUNC-256G-GN6IN
£65.21
£54.34
In stock
Approx. 20 available.
Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Card
- Ideal for professionals and enthusiasts who require large storage for high-resolution content
- UHS-I Class 10 speed rating ensures swift data transfer, enabling quick file saving
- Built to withstand harsh conditions, including extreme temperatures, water, shock and X-rays
- Optimized for rapid photo and video transfers, streamlining post-production processes and minimizing downtime
- Compatible with a wide range of devices, including digital cameras, camcorders and laptops
| Flash card type | SDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 256 GB |
| SKU | SDSDUNC-256G-GN6IN |
| EAN | 0619659200237 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
Sandisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Card is ideal for professionals and enthusiasts who require large storage for high-resolution content. UHS-I Class 10 speed rating ensures swift data transfer, enabling quick file saving. Built to withstand harsh conditions, including extreme temperatures, water, shock and X-rays. Optimized for rapid photo and video transfers, streamlining post-production processes and minimizing downtime. Compatible with a wide range of devices, including digital cameras, camcorders and laptops.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Features | |
| Product colour | White |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Country of origin | United States |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Package weight | 20 kg |
| Capacity | 256 GB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 0.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 40 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package weight | 20 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
| Other features | |
| Country of origin | United States |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Package weight | 20 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
SanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SD...
£65.21
£54.34
|
Hot Product
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£81.47
£67.89
|
Popular
Team Group ELITE A1 512 GB MicroSDXC U...
£78.91
£65.76
|
OWC Atlas Ultra 64 GB SDXC UHS-II
£71.46
£59.55
|
Recommended
SanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
£64.55
£53.79
|
New
SanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card...
£62.48
£52.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSDUNC-256G-GN6IN
|
SDCFXSB-064G-G46
|
TEAUSDX512GIV30A103
|
OWCSDV90U0064
|
SDSQXFN-128G-GN4NN
|
SDSQXAV-256G-GN6XN
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Sandisk
|
Team Group
|
OWC
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
256GB and more
|
64GB to 128GB
|
256GB and more
|
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
| Flash card type |
SDXC
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSD
|





