We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollover Cable - RJ45 M/M
SKU
ROLLOVERMM6
£12.44
£10.37
In stock
Approx. 33 available.
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollover Cable - RJ45 M/M
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| SKU | ROLLOVERMM6 |
| EAN | 0065030844048 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
This 6ft Cisco Console Cable/Rollover cable is a cost-effective replacement cable which enables you to connect your computer to your Cisco® router, server, or network equipment. This durable Cisco Console Cable is a direct replacement cable that conforms to the Yost Serial Device Wiring Standard.
Expertly designed and constructed of only the highest quality materials, our Cisco Console Rollover cable delivers maximum dependability and is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- A cost-effective solution for replacing your existing Cisco Console cable/rollover cable for connecting your Computer to a Cisco server, modems, and network equipment
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
Expertly designed and constructed of only the highest quality materials, our Cisco Console Rollover cable delivers maximum dependability and is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- A cost-effective solution for replacing your existing Cisco Console cable/rollover cable for connecting your Computer to a Cisco server, modems, and network equipment
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1.8 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Molded cable boot | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | CE, REACH |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable shape | Flat |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 0.1 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 55 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£12.44
£10.37
|
Hot Product
connektgear 31-0030B networking cable...
£8.66
£7.22
|
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
Recommended
connektgear 31-0070BK networking cable...
£18.12
£15.10
|
Bestseller
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£16.72
£13.93
|
Cables Direct 3m CAT6a, M - M networki...
£10.07
£8.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ROLLOVERMM6
|
31-0030B
|
ERT-605K
|
31-0070BK
|
83408
|
ART-103K
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
connektgear
|
Cables Direct
|
connektgear
|
C2G
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
| Cable standard |
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
| Cable length |
1m to 3m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|







