We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE)
SKU
EAP110-OUTDOOR
£65.93
£54.94
In stock
Approx. 40 available.
300Mbps Wireless N Outdoor Access Point
- Built for outdoor Wi-Fi applications
- Up to 300Mbps Wi-Fi with 2x2 MIMO technology
- High transmission power and high gain antennas provide a long-range coverage area
- Durable, weatherproof enclosure to withstand fair and foul weather
- Passive PoE(Power over Ethernet) support and simple mounting design allow for flexible deployment and convenient installation
- Free Auranet Controller Software lets administrators easily manage hundreds of EAPs
- Captive portal provides a convenient method for guest authentication
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
|---|---|
| 5 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| SKU | EAP110-OUTDOOR |
| EAN | 6935364097752 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Availability | Y |
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | No |
| Automatic channel selection | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | No |
| Automatic channel selection | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 3.12 W |
| Output voltage | 24 V |
| Output current | 0.6 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access...
£65.93
£54.94
|
Popular
Ubiquiti NSM2 wireless access point 15...
£89.20
£74.33
|
Mikrotik BaseBox 5 Grey Power over Eth...
£75.18
£62.65
|
Bestseller
TP-Link Omada EAP225 wireless access p...
£80.34
£66.95
|
Ubiquiti NanoBeam 2AC White Power over...
£93.56
£77.97
|
Hot Product
TP-Link Omada AC1200 Wireless MU-MIMO...
£87.96
£73.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EAP110-OUTDOOR
|
NSM2
|
RB912UAG-5HPND-OUT
|
EAP225
|
NBE-2AC-13
|
EAP235-WALL
|
| Manufacturer |
TP-LINK
|
Ubiquiti
|
Mikrotik
|
TP-LINK
|
Ubiquiti
|
TP-LINK
|
| 5 GHz |
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
300 Mbit/s
|
150 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1167 Mbit/s
|





