We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ubiquiti Networking Cable, 1 Meter Length, White
SKU
U-CABLE-PATCH-1M-RJ45
£12.43
£10.36
In stock
Approx. 90 available.
Networking Cable, 1 Meter Length, White
- Ideal for connecting devices within your network
- Featuring durable materials and reliable connectors to ensure stable and consistent performance
- Designed to be flexible and easy to manage, allowing for convenient installation and organization
- 1 Meter length makes these cables ideal for short-distance connections within your network infrastructure
- Ideal for home network, office network or enterprise-level infrastructure
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | U-CABLE-PATCH-1M-RJ45 |
| EAN | 0810010071439 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Y |
Ubiquiti Networking Cable is ideal for connecting devices within your network. Featuring durable materials and reliable connectors to ensure stable and consistent performance. Designed to be flexible and easy to manage, allowing for convenient installation and organization. 1 Meter length makes these cables ideal for short-distance connections within your network infrastructure. Ideal for home network, office network or enterprise-level infrastructure.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Country of origin | United States |
| Features | |
| Product colour | White |
| Country of origin | United States |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Cable shape | Flat |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 3 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti Networking Cable, 1 Meter Len...
£12.43
£10.36
|
Popular
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£12.44
£10.37
|
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
Recommended
connektgear 31-0070BK networking cable...
£18.12
£15.10
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£16.72
£13.93
|
Cables Direct 3m CAT6a, M - M networki...
£10.07
£8.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U-CABLE-PATCH-1M-RJ45
|
ROLLOVERMM6
|
ERT-605K
|
31-0070BK
|
83408
|
ART-103K
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
connektgear
|
C2G
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
N/A
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
| Cable standard |
Cat6
|
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|





