We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion Online UPS 1500 VA/1500 W 230 V Rack/Tower
SKU
GXT5-1500IRT2UXLN
£1,643.18
£1,369.32
In stock
Low stock — limited availability.
Liebert GXT5 Lithium-Ion Online UPS 1500 VA/1500 W 230 V Rack/Tower Convertible with (8) IEC C13 Outlets, Intellislot, RDU120 Networkcard and Extended Runtime Capability (GXT5LI-1500IRT2UXLN)
- Lithium-Ion UPS batteries last up to 3x longer than traditional VRLA batteries; with 5-year warranty on UPS and batteries
- Offers lowest total cost of ownership (TCO) with fewer or no battery replacements over its lifetime
- Environmentally friendly UPS reduces battery disposal and recycling with lower replacement rates
- The 1.5 kVA UPS offers longer runtime and faster recharge time
- Add 1U external battery cabinet units to power the UPS for scalable runtime
| SKU | GXT5-1500IRT2UXLN |
|---|---|
| EAN | 4061471435292 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Y |
| Product Family | Liebert |
| PDF URLs |
View PDF |
The Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion UPS protects critical IT applications against outages and various power disturbances. This online UPS offers the highest level of power conditioning and battery backup in server rooms, network closets, and other edge or distributed IT locations. Lithium LFP batteries require fewer battery replacements and last up to 3x as long as traditional VRLA batteries reducing maintenance, labor, and replacement costs (resulting in the lowest TCO). Internal batteries offer industry-leading runtime (up to 14 minutes at full load (varies by model)) to protect critical equipment during an unexpected power loss. They offer better performance at higher temperatures, supports up to 10 times more discharge cycles, and delivers faster recharge times compared to VRLA batteries. Hot-swappable, user-replaceable batteries may increase the useable life of the UPS by allowing you to easily replace the batteries, if needed, without disrupting power to connected equipment.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1500 W |
| Input operation voltage (min) | 115 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 93% |
| Power factor | 0.99 |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| ECO mode | Yes |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Noise level | 46 dB |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Output power | 1500 W |
| Input operation voltage (min) | 115 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 93% |
| Power factor | 0.99 |
| Noise level | 46 dB |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| ECO mode | Yes |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Battery | |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 27 min |
| Typical backup time at full load | 13 min |
| Number of batteries included | 3 pc(s) |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Certification | UL-1778 (Fifth Edition), C-UL listed, IEC 62040-1: 2008 (First Edition) + Am 1:2013, EN 62040-1:2008+A1:2013, CISPR22 Class A (RFI)/ FCC Part 15 (Class A), ISTA Procedure 1A, ANSI C62.41 Category B |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL-1778 (Fifth Edition), C-UL listed, IEC 62040-1: 2008 (First Edition) + Am 1:2013, EN 62040-1:2008+A1:2013, CISPR22 Class A (RFI)/ FCC Part 15 (Class A), ISTA Procedure 1A, ANSI C62.41 Category B |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 242 mm |
| Weight | 17.5 kg |
| Width | 430 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Height | 85 mm |
| Depth | 476 mm |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 242 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion Online...
£1,643.18
£1,369.32
|
Bestseller
Eaton 5PX2200IRTNG2BS uninterruptible...
£1,376.93
£1,147.44
|
Hot Product
Eaton 9SXEBM180RT3UG2 uninterruptible...
£1,376.83
£1,147.36
|
Eaton 9SX EBM 240V G2 uninterruptible...
£1,469.90
£1,224.92
|
Eaton 9SXEBM240RT3UG2 uninterruptible...
£1,539.17
£1,282.64
|
New
ONLINE USV-Systeme XANTO 3000R uninter...
£1,478.03
£1,231.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GXT5-1500IRT2UXLN
|
5PX2200IRTNG2BS
|
9SXEBM180RT3UG2
|
9SXEBM240G2
|
9SXEBM240RT3UG2
|
X3000R
|
| Manufacturer |
Vertiv
|
Eaton
|
Eaton
|
Eaton
|
Eaton
|
ONLINE USV-Systeme
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Output power |
1000W to 1500W
|
2000W to 3000W
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2000W to 3000W
|
| Form factor |
Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
| Output power capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1200VA to 4000VA
|
| UPS topology |
Double-conversion (Online)
|
Line-interactive
|
Double-conversion (Online)
|
N/A
|
Double-conversion (Online)
|
Double-conversion (Online)
|





