We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
be quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid cooler 14 cm Black
SKU
BW028EU
£75.95
£63.29
In stock
Approx. 13 available.
be quiet! PURE LOOP 3, All-in-one liquid cooler, 14 cm, Black
| SKU | BW028EU |
|---|---|
| EAN | 4260052193174 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
be quiet! PURE LOOP 3. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 14 cm. Voltage: 12 V. Product colour: Black
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 9000 Series, Intel® Core™ i9 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 9000 Series, Intel® Core™ i9 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Maximum current | 0.45 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
be quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in...
£75.95
£63.29
|
Recommended
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£81.32
£67.77
|
Popular
Supermicro SNK-P0064AP4 computer cooli...
£100.79
£83.99
|
Intel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processo...
£99.64
£83.03
|
Hot Product
Corsair iCUE LINK LX120 RGB Computer c...
£102.50
£85.42
|
Bestseller
Cooler Master MasterLiquid 240 Core II
£61.76
£51.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BW028EU
|
SNK-P0063AP4
|
SNK-P0064AP4
|
CYP1UHSSTD
|
CO-9051030-WW
|
MLW-D24M-A18PA-R1
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Supermicro
|
Supermicro
|
Intel
|
Corsair
|
Cooler Master
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
Air cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
Liquid cooling kit
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
Processor
|
Computer case
|
Processor
|





