We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 0.25m Cat6, M - M networking cable Green U/UTP (UTP)
SKU
ERT-600-HG
£7.82
£6.52
In stock
Approx. 20 available.
Cat6 Patch Cable, Green
| Cable length | 0.25 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | ERT-600-HG |
| EAN | 5055781211539 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Category 6 cable, commonly referred to as Cat-6, is a cable standard for Gigabit Ethernet and other network protocols that are backward compatible with the Category 5/5e and Category 3 cable standards. Compared with Cat-5 and Cat-5e, Cat-6 features more stringent specifications for crosstalk and system noise. The cable standard provides performance of up to 250MHz.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 0.25 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-563-B.2-1 ETL/3P |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-563-B.2-1 ETL/3P |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 0.25 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cables Direct 0.25m Cat6, M - M networ...
£7.82
£6.52
|
Popular
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£10.03
£8.36
|
Hot Product
connektgear 3m RJ45 CAT6A SSTP Strande...
£9.65
£8.04
|
connektgear 5m RJ45 CAT6A SSTP Strande...
£10.43
£8.69
|
Bestseller
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.84
£7.37
|
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.63
£7.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ERT-600-HG
|
28-0150PN
|
37-0030Y
|
37-0050B
|
334129
|
334112
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6a
|
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
0m to 1m
|
15m and more
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|




