We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 0.5m Economy 10/100 Networking Cable - Green
SKU
99TRT-600G
£7.70
£6.42
In stock
Approx. 10 available.
0.5m Economy 10/100 Networking Cable - Green, 26 AWG, UTP, 10/100, CCA
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| SKU | 99TRT-600G |
| EAN | 5055781203695 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Our economy range of 10/100 network cables provide high performance at a lower price while keeping 4 unshielded twisted pairs. Please note that while this is built to the same spec CAT5e cable, this uses CCA and is not recommended for use with POE.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Certificates | |
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.5 m |
| Other features | |
| Connector(s) | Molded |
You may also be interested in
| Product |
Cables Direct 0.5m Economy 10/100 Netw...
£7.70
£6.42
|
Popular
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£10.03
£8.36
|
Hot Product
connektgear 3m RJ45 CAT6A SSTP Strande...
£9.65
£8.04
|
connektgear 5m RJ45 CAT6A SSTP Strande...
£10.43
£8.69
|
Bestseller
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.84
£7.37
|
Recommended
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.63
£7.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
99TRT-600G
|
28-0150PN
|
37-0030Y
|
37-0050B
|
334129
|
334112
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
N/A
|
Cat5e
|
Cat6a
|
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
0m to 1m
|
15m and more
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|




