We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 1m Cat5e networking cable Grey U/UTP (UTP)
SKU
URT-601
£7.86
£6.55
In stock
Approx. 49 available.
1m, Cat5e Patch Cable, Grey
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | URT-601 |
| EAN | 5055781221538 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Category 5e cable is a twisted pair high signal integrity cable type often referred to as Cat5e. Most cables are unshielded, relying on the twisted pair design for noise rejection, some are shielded. Often used in computer networks such as Ethernet.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Certificates | |
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 36 g |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cables Direct 1m Cat5e networking cabl...
£7.86
£6.55
|
Recommended
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£10.03
£8.36
|
Hot Product
connektgear 3m RJ45 CAT6A SSTP Strande...
£9.65
£8.04
|
connektgear 5m RJ45 CAT6A SSTP Strande...
£10.43
£8.69
|
Popular
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.84
£7.37
|
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.63
£7.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
URT-601
|
28-0150PN
|
37-0030Y
|
37-0050B
|
334129
|
334112
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6a
|
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
1m to 3m
|
15m and more
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|




