We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct USB 2.0 Micro B, 0.5m USB cable USB A Micro-USB B Black
SKU
CDL-160-05M
£8.14
£6.78
In stock
Approx. 14 available.
USB 2.0 Micro B cable, 0.5m
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | CDL-160-05M |
| EAN | 5055781229220 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
USB 2.0 Micro B data cable for connecting devices such as mobile phones and digital cameras with micro usb port.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 0.5 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Cables Direct USB 2.0 Micro B, 0.5m US...
£8.14
£6.78
|
Recommended
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£11.60
£9.67
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 3m, Ma...
£8.84
£7.37
|
Bestseller
StarTech.com 10 ft Black USB 2.0 Exten...
£11.54
£9.62
|
Hot Product
StarTech.com 3 ft Black USB 2.0 Extens...
£10.16
£8.47
|
Manhattan USB-A to Mini-USB Cable, 1.8...
£8.70
£7.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CDL-160-05M
|
USBMBADAPT
|
340458
|
USBEXTAA10BK
|
USBEXTAA3BK
|
333375
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
N/A
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
Mini-USB B
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|




