We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m RJ45 CAT6A SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Green
SKU
37-0030GN
£9.60
£8.00
In stock
Approx. 25 available.
3m RJ45 CAT6A SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Green
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: RJ45 Male
- Gold plated contacts
- AWG: 26
- Cable length: 3m
- Colour: Green
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | 37-0030GN |
| EAN | 5035624027015 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
-
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Features | |
| Product colour | Green |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Cable type | Straight-through cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Certification | REACH |
| Cable length | 3 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 130 g |
| Packaging data | |
| Package type | Bag |
| Package weight | 3.5 g |
| Other features | |
| Cable type | Straight-through cable |
| Package type | Bag |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 3m RJ45 CAT6A SSTP Strande...
£9.60
£8.00
|
Bestseller
connektgear 31-0010BK networking cable...
£15.50
£12.92
|
connektgear 31-0030B networking cable...
£16.46
£13.72
|
Popular
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£10.03
£8.36
|
Hot Product
connektgear 31-0050BK networking cable...
£17.26
£14.38
|
connektgear 31-0050W networking cable...
£17.26
£14.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
37-0030GN
|
31-0010BK
|
31-0030B
|
28-0150PN
|
31-0050BK
|
31-0050W
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
3m to 5m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
15m and more
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|




