We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 (AMD) Copilot+ PC AMD Ryzen AI 7 PRO 350 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro English Black
SKU
21TB002UUK
£1,848.22
£1,540.18
In stock
Approx. 7 available.
AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (8C/16T, 2.0/5.0GHz, 8MB L2/16MB L3), 32GB LPDDR5X-7500, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 45% NTSC 60Hz DBEF5, AMD Radeon 860M Graphics, MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 802.11be 2x2 + BT5.4, Windows 11 Pro
- AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (8C/16T, 2.0/5.0GHz, 8MB L2/16MB L3)
- 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 45% NTSC 60Hz DBEF5
- 32GB LPDDR5x-7500
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- AMD Radeon 860M Graphics
- Windows 11 Pro

Always On, Always Ahead
The ThinkPad T14s Gen 6 powerhouse takes connectivity to new heights. Experience blazing fast internet speeds with advanced WiFi and Bluetooth® device pairing that keeps you in sync — whether you’re collaborating with co-workers or streaming media.

Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
- 14” AI-based laptop fueled by AMD Ryzen™ AI 7 PRO processor
- Seriously amazing graphics with integrated AMD Radeon™
- Superior efficiency & battery performance to boost productivity
Some Copilot+ PC experiences require free updates continuing to roll out through early 2025. Timing varies by device and region. See aka.ms/copilotpluspcsSome Copilot+ PC features require camera, microphone, speakers and/or advanced hardware. For more details, seeCopilot+ PC hardware requirements - Microsoft Support.
- Seriously amazing graphics with integrated AMD Radeon™
- Superior efficiency & battery performance to boost productivity
Some Copilot+ PC experiences require free updates continuing to roll out through early 2025. Timing varies by device and region. See aka.ms/copilotpluspcsSome Copilot+ PC features require camera, microphone, speakers and/or advanced hardware. For more details, seeCopilot+ PC hardware requirements - Microsoft Support.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display back cover material | Carbon |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 350 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 7 PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Lenovo AI Now |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.6 mm |
| Depth | 219.4 mm |
| Height (front) | 1.14 cm |
| Height (rear) | 1.64 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 (AMD) Copil...
£1,848.22
£1,540.18
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (Intel) Int...
£1,490.30
£1,241.92
|
Recommended
Microsoft Surface Laptop 7 Copilot+ PC...
£1,689.65
£1,408.04
|
HP OmniBook Ultra Flip 14-fh0006na Cop...
£1,868.77
£1,557.31
|
Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 Copilot+ P...
£1,875.76
£1,563.13
|
New
Samsung Galaxy Book5 Pro (16", Co...
£1,691.71
£1,409.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21TB002UUK
|
21G2004TUK
|
ZGZ-00004
|
B11MKEA#ABU
|
21QA001WUK
|
NP964XHA-KG1UK
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
Microsoft
|
HP
|
Lenovo
|
Samsung
|
| Weight |
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
N/A
|
2880 x 1800 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Platinum
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
| Processor family |
AMD Ryzen AI 7 PRO
|
Intel Core Ultra 7
|
Snapdragon
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|


















