We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco 1000BASE-LX/LH network transceiver module 1000 Mbit/s 1310 nm
SKU
GLC-LX-SM-RGD=
£819.64
£683.03
In stock
Approx. 6 available.
1000BASE-LX/LH Long Wavelength; Rugged
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
|---|---|
| SKU | GLC-LX-SM-RGD= |
| EAN | 0882658074172 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
The industry-standard Cisco® Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network (Figure 1). SFPs can be used and interchanged on a wide variety of Cisco products and can be intermixed in combinations of 1000BASE-SX, 1000BASE-LX/LH, 1000BASE-ZX, or 1000BASE-BX10-D/U on a port-by-port basis. 1000BASE-LX/LH SFP for Both Multimode and Single-Mode Fibers The 100BASE-LX/LH SFP, compatible with the IEEE 802.3z 1000BASE-LX standard, operates on standard single-mode fiber-optic link spans of up to 10 km and up to 550 m on any multimode fibers.
| Network | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Cabling technology | 100BASE-LX/LH |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Dimensions (WxDxH) | 13.4 x 56.5 x 8.5 mm |
| Cabling technology | 100BASE-LX/LH |
| Performance | |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Cabling technology | 100BASE-LX/LH |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance (Single-mode) | 10000 m |
| Maximum transfer distance (Multi-mode) | 550 m |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 75 g |
| Other features | |
| Transmit power range | -3 - -9.5 dBmW |
| Dimensions (WxDxH) | 13.4 x 56.5 x 8.5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Cisco 1000BASE-LX/LH network transceiv...
£819.64
£683.03
|
Cisco DS-SFP-FC32G-SW= network transce...
£419.18
£349.32
|
Cisco 10GBASE-LR S-Class SFP Module fo...
£859.10
£715.92
|
Cisco QSFP-100G-SR4-S= network transce...
£730.80
£609.00
|
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£455.88
£379.90
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLC-LX-SM-RGD=
|
DS-SFP-FC32G-SW=
|
SFP-10G-LR-S=
|
QSFP-100G-SR4-S=
|
SFP-25G-SR-S=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
32000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
25000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
QSFP
|
SFP28
|




