We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco QSFP-100G-CU3M= InfiniBand/fibre optic cable 3 m
SKU
QSFP-100G-CU3M=
£137.94
£114.95
In stock
Low stock — limited availability.
3m 100GBASE QSFP active cable
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | QSFP-100G-CU3M= |
| EAN | 0882658836589 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Cisco QSFP to QSFP copper direct-attach 100GBASE-CR4 cables are suitable for very short links and offer a cost-effective way to establish a 100-Gigabit link between QSFP-100G ports of Cisco switches within racks and across adjacent racks.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
| Technical details | |
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 3 m |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cisco QSFP-100G-CU3M= InfiniBand/fibre...
£137.94
£114.95
|
Popular
HPE Premier Flex MPO12/MPO12 Multi-mod...
£261.91
£218.26
|
HPE Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+...
£194.77
£162.31
|
New
HPE Aruba Networking 50G SFP56 to SFP5...
£239.40
£199.50
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 50G SFP56 to SFP5...
£310.80
£259.00
|
Hot Product
Ubiquiti UACC-AOC-SFP28-10M InfiniBand...
£126.13
£105.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QSFP-100G-CU3M=
|
Q1H64A
|
J9285D
|
R0M47A
|
R0M46A
|
UACC-AOC-SFP28-10M
|
| Manufacturer |
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Ubiquiti
|





