We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s 850 nm
SKU
SFP-10/25G-CSR-S=
£504.76
£420.63
In stock
Low stock — limited availability.
Dual Rate 10/25GBASE-CSR SFP
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | SFP-10/25G-CSR-S= |
| EAN | 0889728099127 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Product colour | Green, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Green, Grey |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 200 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transc...
£504.76
£420.63
|
New
HPE MSA 10Gb Short Range iSCSI SFP+ 4-...
£439.45
£366.21
|
HPE BladeSystem c-Class 40Gb QSFP+ MPO...
£425.70
£354.75
|
Popular
Cisco QSFP-100G-SR4-S= network transce...
£736.26
£613.55
|
Hot Product
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£530.26
£441.88
|
Bestseller
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£459.26
£382.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFP-10/25G-CSR-S=
|
C8R25B
|
720187-B21
|
QSFP-100G-SR4-S=
|
SFP-10G-T-X=
|
SFP-25G-SR-S=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
SFP+
|
QSFP+
|
QSFP
|
SFP+
|
SFP28
|





