We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE BladeSystem c-Class 40Gb QSFP+ MPO SR4 100m Transceiver
SKU
720187-B21
£425.70
£354.75
In stock
Approx. 8 available.
BladeSystem c-Class 40Gb QSFP+ MPO SR4 100m Transceiver
| Interface type | QSFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| SKU | 720187-B21 |
| EAN | 0887758161562 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | MPO |
| Networking standards | IEEE 802.3ba |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| SFP transceiver standard | SR4 |
| Compatible products | BladeSystem c-Class |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Compatible products | BladeSystem c-Class |
| Network | |
| Fiber optic connector | MPO |
| Networking standards | IEEE 802.3ba |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 131.8 mm |
| Depth | 18.4 mm |
| Height | 13.7 mm |
| Weight | 35 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | BladeSystem c-Class |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
HPE BladeSystem c-Class 40Gb QSFP+ MPO...
£425.70
£354.75
|
Popular
HPE MSA 10Gb Short Range iSCSI SFP+ 4-...
£439.45
£366.21
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£370.69
£308.91
|
Recommended
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
£382.43
£318.69
|
New
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£530.16
£441.80
|
Hot Product
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£459.20
£382.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
720187-B21
|
C8R25B
|
J9150D
|
MA-SFP-1GB-SX
|
SFP-10G-T-X=
|
SFP-25G-SR-S=
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
40000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
| Interface type |
QSFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
SFP28
|





