We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Mini 5 Pin Male
SKU
26-2850
£8.27
£6.89
In stock
Approx. 11 available.
2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Mini 5 Pin Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Mini (5 Pin) Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| SKU | 26-2850 |
|---|---|
| EAN | 5035624013582 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our USB 2 Type A to Type B mini 5 Pin cable provides reliable connectivity for a wide range of older and specialty devices. Ideal for digital cameras, MP3 players, GPS units, external drives, and other mini B compatible equipment, it delivers stable data transfer speeds up to 480Mbps. The durable outer jacket and reinforced connectors ensure long lasting performance, while the extended length offers added flexibility for convenient device placement. Perfect for home, office, or field use.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| Retractable | No |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 70 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 2.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 2.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Retractable | No |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
£8.27
£6.89
|
Bestseller
connektgear 26-2900 USB cable USB 3.2...
£8.09
£6.74
|
connektgear 26-2907 USB cable 3 m USB...
£8.14
£6.78
|
Hot Product
connektgear 5m USB 2 Connector Cable A...
£8.77
£7.31
|
Recommended
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£11.60
£9.67
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 3m, Ma...
£8.84
£7.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2850
|
26-2900
|
26-2907
|
26-2908
|
USBMBADAPT
|
340458
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
| Connector 2 |
Mini-USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
N/A
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|





