We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton 160 -294V Input Rack Mount Uninterruptible Power Supply, 650VA (520W), 5P650I
SKU
5P650IRNG2BS
£688.28
£573.57
In stock
Approx. 13 available.
650VA, 520W, 240V, 50/60Hz, 461 BTU/h, 4xC13, VRLA
| SKU | 5P650IRNG2BS |
|---|---|
| EAN | 3553340710476 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Y |
5P650IRNG2BS
Eaton 5P Gen2 UPS, 650 VA, 520 W, Input: C14, Outputs: (4) C13, Rack, 1U, Network card, BS Input cord
Eaton 5P Gen2 UPS, 650 VA, 520 W, Input: C14, Outputs: (4) C13, Rack, 1U, Network card, BS Input cord
| Power | |
|---|---|
| Output power | 520 W |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 294 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 97% |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Noise level | 35 dB |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 520 W |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 294 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 97% |
| Noise level | 35 dB |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Input frequency | 47/70 Hz |
| Heat dissipation | 461 BTU/h |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| Network card slot | Yes |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery voltage | 9 V |
| Battery capacity | 6 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
| Rack capacity | 1U |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA-C22.2 CE UKCA Cm Ukr KCC cTUVus BIS |
| Display type | LCD |
| Network card slot | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA-C22.2 CE UKCA Cm Ukr KCC cTUVus BIS |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.94 kg |
| Width | 438 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Depth | 361 mm |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Eaton 160 -294V Input Rack Mount Unint...
£688.28
£573.57
|
Recommended
CyberPower PR1500ELCD uninterruptible...
£626.53
£522.11
|
Bestseller
Eaton 5PX1500IRT2UG2BS uninterruptible...
£957.71
£798.09
|
Popular
CyberPower PR2200ERT2U uninterruptible...
£921.94
£768.28
|
Hot Product
Eaton 5P1150IG2BS uninterruptible powe...
£585.34
£487.78
|
New
ONLINE USV-Systeme XANTO 1500 uninterr...
£861.28
£717.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5P650IRNG2BS
|
PR1500ELCD
|
5PX1500IRT2UG2BS
|
PR2200ERT2U
|
5P1150IG2BS
|
X1500
|
| Manufacturer |
Eaton
|
CyberPower
|
Eaton
|
CyberPower
|
Eaton
|
ONLINE USV-Systeme
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Output power |
500W to 1000W
|
1000W to 1500W
|
1000W to 1500W
|
2000W to 3000W
|
500W to 1000W
|
1000W to 1500W
|
| Form factor |
Tower
|
Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Tower
|
Tower
|
| Output power capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1200VA to 4000VA
|
N/A
|
1200VA to 4000VA
|
| UPS topology |
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Double-conversion (Online)
|





