We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama 00202005 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 0.75 m USB A USB C Black
SKU
00202005
£11.57
£9.64
In stock
Approx. 10 available.
Hama 00202005, 0.75 m, USB A, USB C, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 5 Gbit/s, Black
| SKU | 00202005 |
|---|---|
| EAN | 4047443545916 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
Hama 00202005. Cable length: 0.75 m. Connector 1: USB A, Connector 2: USB C, USB version: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Maximum data transfer rate: 5 Gbit/s, Connector contacts plating: Gold, Product colour: Black
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.75 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Output current (max) | 3 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.75 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Gold |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
You may also be interested in
| Product |
Hama 00202005 USB cable USB 3.2 Gen 1...
£11.57
£9.64
|
Bestseller
connektgear 26-2907 USB cable 3 m USB...
£15.82
£13.18
|
Hot Product
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£11.62
£9.68
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£14.99
£12.49
|
Recommended
StarTech.com 3m USB 2.0 A to Right Ang...
£12.55
£10.46
|
Popular
StarTech.com 10 ft Black USB 2.0 Exten...
£11.57
£9.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
00202005
|
26-2907
|
USBMBADAPT
|
USB3AUB50CMB
|
USBAB3MR
|
USBEXTAA10BK
|
| Manufacturer |
Hama
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
USB C
|
Micro-USB B
|
N/A
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB A
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





