We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama Network Cable, Cat-5e, F/UTP Shielded, 3.00 m
SKU
200916
£9.85
£8.21
In stock
Low stock — limited availability.
Hama Network Cable, Cat-5e, F/UTP Shielded, 3.00 m, 25 Pcs
- Gigabit Ethernet data transfer at up to 1 Gbps
- Additional shielding for good reduction of electromagnetic interference
| SKU | 200916 |
|---|---|
| EAN | 4047443442505 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Frequency | 100 MHz |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 3 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 25 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 3 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 25 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hama Network Cable, Cat-5e, F/UTP Shie...
£9.85
£8.21
|
connektgear 31-0030B networking cable...
£16.46
£13.72
|
Bestseller
connektgear 31-0050BK networking cable...
£9.12
£7.60
|
Recommended
connektgear 31-0050W networking cable...
£9.13
£7.61
|
Popular
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.83
£7.36
|
Hot Product
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.62
£7.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
200916
|
31-0030B
|
31-0050BK
|
31-0050W
|
334129
|
334112
|
| Manufacturer |
Hama
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
3m to 5m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|




