We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Riello Sentinel Pro 3000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2400 W
SKU
SEP3000
£679.20
£566.00
In stock
Low stock — limited availability.
Sentinel Pro 3000VA
| SKU | SEP3000 |
|---|---|
| EAN | 8023251002717 |
| Manufacturer | Riello |
| Availability | Y |
SENTINEL PRO is the latest evolution of the successful Riello Dialog Plus online UPS. This latest development has been designed with the environment in mind and is part of the Riello ECO Line of UPS.
SENTINEL PRO is an on-line double-conversion UPS offering the highest levels of reliability and protection for critical servers, voice and data processing IT systems.
For long runtime applications, Sentinel Pro (ER models) can be fitted with matching battery extension packs which also include additional battery boost chargers.
In terms of communications, each Sentinel Pro has a built-in mimic panel with an LCD to show input and output voltages, and battery charge status. The inverter is a totally new design, fully microprocessor controlled and constructed to achieve the highest levels of operating efficiency and configuration options. SENTINEL PRO UPS also have USB communication ports as standard, with a built-in expansion slot for additional adapters, protocol converters and relate contact cards.
The UPS is highly efficient. SENTINEL PRO is designed to save energy and has a power-off push-button feature to reduce energy consumption to zero, when no load is connected or switched off.
SENTINEL PRO is an on-line double-conversion UPS offering the highest levels of reliability and protection for critical servers, voice and data processing IT systems.
For long runtime applications, Sentinel Pro (ER models) can be fitted with matching battery extension packs which also include additional battery boost chargers.
In terms of communications, each Sentinel Pro has a built-in mimic panel with an LCD to show input and output voltages, and battery charge status. The inverter is a totally new design, fully microprocessor controlled and constructed to achieve the highest levels of operating efficiency and configuration options. SENTINEL PRO UPS also have USB communication ports as standard, with a built-in expansion slot for additional adapters, protocol converters and relate contact cards.
The UPS is highly efficient. SENTINEL PRO is designed to save energy and has a power-off push-button feature to reduce energy consumption to zero, when no load is connected or switched off.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 2400 W |
| Surge energy rating | 300 J |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.99 |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Battery | |
| Battery type | VRLA AGM |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Number of phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Features | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 2400 W |
| Surge energy rating | 300 J |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.99 |
| Noise level | 40 dB |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Number of phases | 1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Safety | EN 62040-1, Directive 2006/95/EL; EMC: EN 620040-2 C2, Directive 2004/108/EL |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 6000 m |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 325 x 585 x 470 mm |
| Package weight | 31.2 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 kg |
| Package weight | 31.2 kg |
| Certificates | |
| Safety | EN 62040-1, Directive 2006/95/EL; EMC: EN 620040-2 C2, Directive 2004/108/EL |
| Other features | |
| Number of phases | 1 |
| Battery type | VRLA AGM |
| Output connections | 8 x IEC 320 C13 + 1 x IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 320 C20 |
| Dimensions (WxDxH) | 190 x 446 x 333 mm |
| Relative humidity | 0 - 95% |
| Package dimensions (WxDxH) | 325 x 585 x 470 mm |
| Overload protection | Yes |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Mac compatibility | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 2008, Vista, 2003, XP Linux Mac OS X Unix |
You may also be interested in
| Product |
Riello Sentinel Pro 3000VA uninterrupt...
£679.20
£566.00
|
Popular
Vertiv Liebert Edge Uninterruptible Po...
£650.00
£541.67
|
Recommended
CyberPower PR1500ELCD uninterruptible...
£655.40
£546.17
|
New
Eaton 5PX1500IRT2UG2BS uninterruptible...
£938.78
£782.32
|
Bestseller
Riello SER 3000 ER uninterruptible pow...
£958.12
£798.43
|
Hot Product
Riello Sentinel Rack 1500 uninterrupti...
£845.23
£704.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SEP3000
|
EDGE-2200IRT2UXL
|
PR1500ELCD
|
5PX1500IRT2UG2BS
|
SER 3000 ER
|
SER 1500
|
| Manufacturer |
Riello
|
Vertiv
|
CyberPower
|
Eaton
|
Riello
|
Riello
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Output power |
2000W to 3000W
|
1500W to 2000W
|
1000W to 1500W
|
1000W to 1500W
|
2000W to 3000W
|
1000W to 1500W
|
| Form factor |
Tower
|
Rackmount/Tower
|
Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount
|
Rackmount
|
| Output power capacity |
N/A
|
1200VA to 4000VA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| UPS topology |
Double-conversion (Online)
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Double-conversion (Online)
|





