We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com Cat5e Patch Cable with Snagless RJ45 Connectors - 5 m, Grey
SKU
45PAT5MGR
£12.00
£10.00
In stock
Approx. 103 available.
StarTech.com 5m Grey Cat5e Snagless RJ45 UTP Patch Cable - 5 m Patch Cord - Ethernet Patch Cable - RJ45 Male to Male Cat 5e Cable - Gray
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 45PAT5MGR |
| EAN | 0065030866354 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Cat 5e Cables
Our wide selection of Cat 5e patch cables makes it easy to find the lengths and colors that you need to complete your network connections.
Our Ethernet cables are:
- Durable. All of our patch cables are constructed to the highest industry standards, to ensure high-quality installs.
- Dependable. You can rely on our Cat 5e cables to deliver the stability and speed that you need for reliable network performance.
- Backed by a lifetime warranty. All of our network cables are guaranteed to last as long as you need them.
Our wide selection of Cat 5e patch cables makes it easy to find the lengths and colors that you need to complete your network connections.
Our Ethernet cables are:
- Durable. All of our patch cables are constructed to the highest industry standards, to ensure high-quality installs.
- Dependable. You can rely on our Cat 5e cables to deliver the stability and speed that you need for reliable network performance.
- Backed by a lifetime warranty. All of our network cables are guaranteed to last as long as you need them.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 5 m |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 350 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Certification | CE, REACH |
| Cable length | 5 m |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 174 g |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 194 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com Cat5e Patch Cable with Sn...
£12.00
£10.00
|
Hot Product
connektgear 31-0030B networking cable...
£8.66
£7.22
|
Popular
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£12.44
£10.37
|
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
Bestseller
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£16.72
£13.93
|
Cables Direct 3m CAT6a, M - M networki...
£10.07
£8.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
45PAT5MGR
|
31-0030B
|
ROLLOVERMM6
|
ERT-605K
|
83408
|
ART-103K
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
C2G
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
| Cable length |
N/A
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|





