We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 1m Cat5E UTP LSZH Network Patch Cable - Green
SKU
82424
£11.69
£9.74
In stock
Approx. 11 available.
1m Cat5E Booted Unshielded (UTP) Low Smoke Zero Halogen (LSZH) Network Patch Cable - Green
| SKU | 82424 |
|---|---|
| EAN | 5057454504504 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Y |
For fast Ethernet networks that require bandwidth-intensive voice, data, or video distribution applications. Meets all Cat5e TIA/EIA standards, and drastically reduces both impedance and structural return loss (SRL). Each of the individual pairs are bonded together to help maintain the twist-spacing throughout the line right up to the termination point. Constructed from high quality copper cable, this design minimises Near-End Crosstalk (NEXT) levels with a LSZH outer jacket. The moulded, snagless boot prevents unwanted cable snags during installation and provides extra strain relief. Available in a variety of colours to easily colour-code your network installation. Each cable is individually labelled with the length for ease of use.
Connector 1: (1) RJ-45 Male
Connector 2: (1) RJ-45 Male
- Low Smoke Zero Halogen (LSZH) cable Jacketing
- Snagless booted design for network adapters, hubs, switches, routers, DSL/cable modems, patch panels and other high performance networking applications
- Snagless booted design protects clips when plugging and unplugging
- Standard RJ45 connectors and unshielded twisted pair wires
- Available in various colours to colour-code a network
- Available in lengths up to 5m
Connector 1: (1) RJ-45 Male
Connector 2: (1) RJ-45 Male
- Low Smoke Zero Halogen (LSZH) cable Jacketing
- Snagless booted design for network adapters, hubs, switches, routers, DSL/cable modems, patch panels and other high performance networking applications
- Snagless booted design protects clips when plugging and unplugging
- Standard RJ45 connectors and unshielded twisted pair wires
- Available in various colours to colour-code a network
- Available in lengths up to 5m
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.5 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 5.3 mm |
| Weight | 39 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.5 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 1 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
C2G 1m Cat5E UTP LSZH Network Patch Ca...
£11.69
£9.74
|
Bestseller
connektgear 31-0030B networking cable...
£16.46
£13.72
|
Recommended
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£12.38
£10.32
|
Popular
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£9.58
£7.98
|
Hot Product
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£9.58
£7.98
|
Intellinet Network Patch Cable, Cat5e,...
£9.60
£8.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
82424
|
31-0030B
|
ROLLOVERMM6
|
343725
|
343367
|
325936
|
| Manufacturer |
C2G
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable length |
1m to 3m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
10m to 15m
|





