We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct B6LZ-605 networking cable Grey 5 m Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
B6LZ-605
£11.69
£9.74
In stock
Approx. 8 available.
Cat 6, UTP, 250 MHz, 24 AWG, LSZH, 5 m, Grey
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | B6LZ-605 |
| EAN | 5055781207372 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Category 6 cable, commonly referred to as Cat-6, is a cable standard for Gigabit Ethernet and other network protocols that are backward compatible with the Category 5/5e and Category 3 cable standards. Compared with Cat-5 and Cat-5e, Cat-6 features more stringent specifications for crosstalk and system noise. The cable standard provides performance of up to 250 MHz.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 5 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | IEC 332.3.C-TIA/EIA-568-B.2-1 & ISO/IEC 11801 & EN 50288 |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Certification | IEC 332.3.C-TIA/EIA-568-B.2-1 & ISO/IEC 11801 & EN 50288 |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
You may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct B6LZ-605 networking cabl...
£11.69
£9.74
|
Bestseller
connektgear 31-0030B networking cable...
£16.46
£13.72
|
Recommended
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£12.38
£10.32
|
Popular
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£9.58
£7.98
|
Hot Product
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£9.58
£7.98
|
Intellinet Network Patch Cable, Cat5e,...
£9.60
£8.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B6LZ-605
|
31-0030B
|
ROLLOVERMM6
|
343725
|
343367
|
325936
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable length |
5m to 10m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
10m to 15m
|





