We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 7m RJ45 CAT6a SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Grey
SKU
37-0070G
£13.02
£10.85
In stock
Approx. 23 available.
7m RJ45 CAT6a SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Grey
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: RJ45 Male
- Gold plated contacts
- AWG: 26
- Cable length: 7m
- Colour: Grey
| Cable length | 7 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | 37-0070G |
| EAN | 5035624021846 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our CAT6a cables are perfect for connecting devices like computers, printers and smart TVs to a router, switch or modem. This allows them to join the local network (LAN) and access the internet seamlessly. CAT6a cables can support data transfer speeds of up to 10Gbps and have metallic shielding which protects against EMI, making them ideal for everyday networking or professional setups.
_x000D_
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
_x000D_
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Cable type | Straight-through cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 7 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | REACH |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 300 g |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 7 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Cable type | Straight-through cable |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 7m RJ45 CAT6a SSTP Strande...
£13.02
£10.85
|
Bestseller
connektgear 31-0010BK networking cable...
£15.50
£12.92
|
connektgear 31-0030B networking cable...
£16.46
£13.72
|
Hot Product
connektgear 31-0050BK networking cable...
£17.26
£14.38
|
Popular
connektgear 31-0050W networking cable...
£17.26
£14.38
|
Recommended
connektgear 5m RJ45 CAT6A SSTP Strande...
£10.43
£8.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
37-0070G
|
31-0010BK
|
31-0030B
|
31-0050BK
|
31-0050W
|
37-0050B
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
| Cable length |
5m to 10m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|




