We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DataVideo DAC-70 Passive video converter 1920 x 1080 pixels
SKU
DAC-70
£590.83
£492.36
In stock
Low stock — limited availability.
1x VGA, 1x HDMI, 1x 3G/HD/SD-SDI, 2x 3G/HD/SD-SDI, 1x HDMI, 2x RCA, 8CH, 48KHz, 112 x 85 x 45 mm, 0.4 kg
- Ultra Wide Range Scaler for Excellent Compatibility
- Add External Audio or Keep the Embedded Audio
- Adjustable brightness, contrast, hue, and saturation settings
- Built-in Distribution Amplifier
- Aluminum Alloy and Heavy Duty Design
| SKU | DAC-70 |
|---|---|
| EAN | 00672255004326 |
| Manufacturer | DataVideo |
| Availability | Y |
Ultra Wide Range Scaler for Excellent Compatibility
The DAC-70 supports a multitude of video resolutions ranging from SD to Full HD. If you need to connect two otherwise incomptible video devices together, the Swiss Army Knife of converters has you covered.
Add External Audio or Keep the Embedded Audio
Keep the embedded audio in the stream, or replace the audio using the RCA inputs.
Adjustable brightness, contrast, hue, and saturation settings.
Use the DAC Center Utility to adjust the video output. Simply connect a PC computer to the DAC-70 via USB.
Built-in Distribution Amplifier
The DAC-70 always scales, converts, and outputs video to 3 ports (2x SDI and 1x HDMI)
Aluminum Alloy and Heavy Duty Design
Super sturdy and durable. DAC series has a rugged metal housing for use in even the roughest conditions. Low heat dissipation, ideal for long hour operation in normal ventilated environment.
The DAC-70 supports a multitude of video resolutions ranging from SD to Full HD. If you need to connect two otherwise incomptible video devices together, the Swiss Army Knife of converters has you covered.
Add External Audio or Keep the Embedded Audio
Keep the embedded audio in the stream, or replace the audio using the RCA inputs.
Adjustable brightness, contrast, hue, and saturation settings.
Use the DAC Center Utility to adjust the video output. Simply connect a PC computer to the DAC-70 via USB.
Built-in Distribution Amplifier
The DAC-70 always scales, converts, and outputs video to 3 ports (2x SDI and 1x HDMI)
Aluminum Alloy and Heavy Duty Design
Super sturdy and durable. DAC series has a rugged metal housing for use in even the roughest conditions. Low heat dissipation, ideal for long hour operation in normal ventilated environment.
| Technical details | |
|---|---|
| Converter type | Passive video converter |
| Video out | 2x 3G/HD/SD-SDI with embedded Audio (support Level A and Level B) 1x HDMI |
| Video in | 1x VGA, 1x HDMI, 1x 3G/HD/SD-SDI (support Level A and Level B) |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 720p, 1080i, 1080p |
| Output interface | SDI/HDMI |
| Host interface | HDMI + VGA (D-Sub) |
| Other features | |
| Converter type | Passive video converter |
| Reclocking | Yes |
| Features | |
| Converter type | Passive video converter |
| Reclocking | Yes |
| Video | |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 720p, 1080i, 1080p |
| Video resolutions | 800 x 600,1024 x 768,1280 x 1024,1280 x 720,1366 x 768,1400 x 1050,1600 x 1200,1920 x 1080 |
| Audio | |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| Audio sampling rate | 48 kHz |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video out | 2x 3G/HD/SD-SDI with embedded Audio (support Level A and Level B) 1x HDMI |
| Video in | 1x VGA, 1x HDMI, 1x 3G/HD/SD-SDI (support Level A and Level B) |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| Output interface | SDI/HDMI |
| Host interface | HDMI + VGA (D-Sub) |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Input voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | DC |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | DC |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DataVideo DAC-70 Passive video convert...
£590.83
£492.36
|
Popular
AJA Hi5-4K-Plus Active video converter...
£709.56
£591.30
|
Lynx Technik yellobrik CDH 1813 3Gbit...
£678.60
£565.50
|
Lynx Technik yellobrik CHD 1812-1 HDMI...
£859.14
£715.95
|
Lynx Technik yellobrik CHD 1802-1 HDMI...
£594.72
£495.60
|
AJA UDC – 3G-SDI Up/Down/Cross Convert...
£748.44
£623.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DAC-70
|
HI5-4K-PLUS
|
CDH 1813
|
CHD 1812
|
CHD 1802
|
UDC-R0
|
| Manufacturer |
DataVideo
|
AJA
|
Lynx Technik
|
Lynx Technik
|
Lynx Technik
|
AJA
|
| Converter type |
Passive video converter
|
Active video converter
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





