We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AJA FiDO-R-MM Active video converter
SKU
FiDO-R-MM
£748.44
£623.70
Out of stock
1-Channel Multi-Mode LC Fiber to 3G-SDI Receiver
- Simplex connection (LC connector)
- 3G/HD/SD-SDI output
- Dual, matching SDI outputs
- Uses 5-20VDC power (DWP-U-R1 universal power supply included)
| SKU | FiDO-R-MM |
|---|---|
| EAN | 0812321030464 |
| Manufacturer | AJA |
| Availability | Y |
FiDO-R-MM offers unmatched flexibility and cost efficiency for 3G-SDI Fiber conversion, allowing for cable runs up to 700 m (2296 ft) for OM4 and 300 m (984 ft) for OM3 for Multi-Mode fiber optic cables - useful for eliminating ground loop problems.
FiDO converters use a compact, low-profile enclosure that works well in tight spaces around and behind equipment racks, trucks and on camera.
Universal Power Supply
All AJA Mini-Converters ship with a universal power supply that includes international plug connections for use around the world.
Compact and Portable
AJA Mini-Converters are small enough to fit behind a monitor, in the back of a rack or directly on a camera rig. A locking power connector can't accidentally pull loose and an optional P-TAP power cable allows for battery power in remote locations.
FiDO converters use a compact, low-profile enclosure that works well in tight spaces around and behind equipment racks, trucks and on camera.
Universal Power Supply
All AJA Mini-Converters ship with a universal power supply that includes international plug connections for use around the world.
Compact and Portable
AJA Mini-Converters are small enough to fit behind a monitor, in the back of a rack or directly on a camera rig. A locking power connector can't accidentally pull loose and an optional P-TAP power cable allows for battery power in remote locations.
| Technical details | |
|---|---|
| Converter type | Active video converter |
| Output interface | BNC |
| Bandwidth | 3 Gbit/s |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Other features | |
| Converter type | Active video converter |
| Product colour | Grey |
| Features | |
| Converter type | Active video converter |
| Product colour | Grey |
| Video | |
|---|---|
| Bandwidth | 3 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Output interface | BNC |
| Power | |
| Input voltage | 20 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Depth | 43.5 mm |
| Height | 21.6 mm |
You may also be interested in
| Product |
AJA FiDO-R-MM Active video converter
£748.44
£623.70
|
AJA ROI-SDI Converter – 3G-SDI to 3G-S...
£1,059.48
£882.90
|
Popular
AJA Hi5-4K-Plus Active video converter...
£709.56
£591.30
|
Lynx Technik yellobrik CDH 1813 3Gbit...
£678.60
£565.50
|
AJA ROI-HDMI HDMI to 3G-SDI Mini-Conve...
£1,059.48
£882.90
|
AJA T-TAP Pro Thunderbolt 3 Output – 1...
£942.84
£785.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FiDO-R-MM
|
ROI-SDI-R0
|
HI5-4K-PLUS
|
CDH 1813
|
ROI-HDMI-R0
|
T-TAP-PRO-R0
|
| Manufacturer |
AJA
|
AJA
|
AJA
|
Lynx Technik
|
AJA
|
AJA
|
| Converter type |
Active video converter
|
N/A
|
Active video converter
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





