We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Blackmagic Design Teranex Express Active video converter 3840 x 2160, -
SKU
TERANEXEXP12GDL
£1,213.43
£1,011.19
In stock
Low stock — limited availability.
BNC, RJ-45, 2160p60
| Converter type | Active video converter |
|---|---|
| SKU | TERANEXEXP12GDL |
| EAN | 09338716002645 |
| Manufacturer | Blackmagic Design |
| Availability | Y |
Teranex Express is the world’s first real time SD, HD and Ultra HD broadcast standards converter! Featuring advanced patented algorithms, Teranex Express gives you the visually transparent, high-quality conversions that are mandated by major broadcasters and studios worldwide! You get an incredible 1089 SD, HD and Ultra HD up, down and standards conversions in full 10-bit quality! You also get amazing processing with high quality de-interlacing, noise reduction, automatic cadence detection, removal and correction even with edited content, adjustable scaling and aspect ratio conversion, all with full timecode and multi-channel audio conversion.
| Technical details | |
|---|---|
| Converter type | Active video converter |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160, - |
| Supported video modes | 525i, 625i, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Output interface | BNC |
| Host interface | BNC |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Other features | |
| Converter type | Active video converter |
| Product colour | Grey |
| Features | |
| Converter type | Active video converter |
| Product colour | Grey |
| Video | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 3840 x 2160, - |
| Supported video modes | 525i, 625i, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Ports & interfaces | |
| Output interface | BNC |
| Host interface | BNC |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 42 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 44.2 mm |
| Weight | 1.45 kg |
You may also be interested in
| Product |
New
Blackmagic Design Teranex Express Acti...
£1,213.43
£1,011.19
|
AJA FiDO-4R 4-Channel Single-Mode LC F...
£1,594.08
£1,328.40
|
AJA COLORBOX In-line HDR/SDR Color Tra...
£1,701.00
£1,417.50
|
Recommended
AJA HI5-12G-TR 12G-SDI TO HDMI 2.0 CON...
£1,273.32
£1,061.10
|
Popular
AJA FiDO-2R-12G Active video converter
£1,409.40
£1,174.50
|
AJA IPR-10G2-SDI Bridging HD SMPTE ST...
£1,496.88
£1,247.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TERANEXEXP12GDL
|
FiDO-4R-R0
|
COLORBOX-R0
|
HI5-12G-TR-R0
|
FiDO-2R-12G
|
IPR-10G2-SDI-R0
|
| Manufacturer |
Blackmagic Design
|
AJA
|
AJA
|
AJA
|
AJA
|
AJA
|
| Converter type |
Active video converter
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Active video converter
|
N/A
|





